שאלות נפוצות - עמותת נצח

שאלות נפוצות

מסלולי חרדים בצה"ל

מהו גדוד נצח יהודה ?

נצח יהודה הוא שמם של מספר מסלולי גיוס לצה"ל המיועדים לחרדים. המסלול הבולט בהם הוא שירות בגדוד נצח יהודה, גדוד 97, המשתייך לחטיבת כפיר של חיל הרגלים. הגדוד נקרא בעבר הנח"ל החרדי, משום שהיה שייך לחטיבת הנח"ל. מקור השם "נצ"ח יהודה" בראשי תיבות של "נוער צבאי חרדי", ויהודה על שם מייסד הגדוד יהודה דובדבני.

נצח יהודה הוא גדוד לוחם באוגדה 99 – אוגדת האש הרב זירתית של צה"ל. הגדוד זכה להצטיינויות רבות ולשבחים ממפקדיו לאורך כל השנים.

מהי פלוגת תומר בגבעתי? חץ בצנחנים?

צה"ל הקים 2 פלוגות לוחמים חרדים במתכונת דומה לגדוד נצח יהודה. הפלוגות איכותיות וזוכות להצלחות רבות ולהערכה מהמפקדים בגבעתי ובצנחנים.

בשנת 2014 הוקמה פלוגת תומר החרדית בגבעתי. חטיבת גבעתי נמצאת בחוד החנית של צה"ל ולה מורשת קרב עוד מימי מלחמת העצמאות.
בשנת 2016 הוקמה פלוגת ח"ץ (חרדים צנחנים) בחטיבת הצנחנים. הלוחמים נדרשים לעבור מיון מקדים – גיבוש בכדי לבחור קבוצת לוחמים איכותית.

מהי הפלגה החרדית בחיל האוויר?

בשנת 2010 הוקמה פלוגת לוחמים "מגיני הנגב" בחיל האוויר. הפלגה עוסקת בהגנה על בסיס חיל האוויר, בו מגוון מטוסי קרב מסווגים ויחידות מודיעין. בנוסף, הפלגה מבצעת פעילויות מבצעיות בגזרות יהודה ושומרון, חברון ובנימין. הפלגה המבצעית מאפשרת לבעלי פרופיל 72 להצטרף ולשרת כחלק מהמערך הלוחם של צה"ל בפלגה ישנו צוות של כלבנים העוברים הכשרה ייחודית לעבודה עם כלבי חנ"מ בעלי חוש ריח לזיהוי חומרי נפץ.

המענה לחייל החרדי

אני רוצה להתגייס אבל מפחד ליפול רוחנית, מה לעשות?

במסלולי חרדים בצה"ל, קיימת התאמה מלאה לצרכי החייל החרדי, כגון, מגדריות, שמירת שבת, הקפדה על תפילות ושעות לימוד, וליווי ייחודי של רבני ויועצי עמותת נצח. הצבא לא מעוניין לשנות את אורח חייו של החייל החרדי אלא לאפשר שמירה על הערכים תוך כדי השירות והתרומה לעם ישראל ולכן ניתן להיעזר בכל האפשרויות כדי לשמור על הרוח והערכים. בנוסף, ניתן ללכת למסגרות הכנה לצה"ל (ישיבת ההסדר "בצוותא" ומכינת "תפארת הארזים") המציעות הכנה ערכית ומנטלית לקראת השירות הצבאי המאתגר.

אם אין לי בגרות ולמדתי בישיבה, האם אני זכאי לשנת משימה?

בודאי!
שנת המשימה/מעוף תוכננה בכדי לתת מענה למי שלא רכש לימודי בגרות לפני השירות הצבאי. כאשר החייל מגיע לשנה השלישית לשירות, הוא זוכה להשלמת לימודי בגרות/מכינה, כך שבעת השחרור החייל מוכן לחיים האזרחיים כמו שאר בני גילו במדינת ישראל.

האם מסלולי "נצח" זה רק קרבי?

לא. כיום הצבא מאפשר מגוון רחב של מסלולים לחייל החרדי.
החל בחיל התקשוב – פיתוח אלגוריתמים, ניהול רשת, וכן מסלולי הנדסאי חשמל, אלקטרוניקה ועוד. וכלה בתפקידים רבים של תומכי לחימה, כגון: נהגי תובלה, מש"קי מודיעין, טבחים, לוגיסטיקה וכן אפשרויות רבות אחרות. ניתן ליצור קשר עם מוקד החיילים בדף צור קשר באתר ולקבל את כל המידע הדרוש.

יש לך שאלה שלא מופיעה כאן? שלח לנו כאן