"נצח יהודה" הפגינו בתרג"ד הזה יכולות שהרשימו גם את המאו"ג

דמיינו לעצמכם את התרחיש הבא: התיאום הביטחוני מול הרשות הפלסטינית, שעוזר לשמור על השקט במרחב איו"ש, נפסק, ארגוני טרור ברחבי יהודה ושומרון מסמנים להם את האויב העיקרי – צה"ל. מה עושים בסיטואציה מורכבת כמו זו, ואיך מנהלים לחימה בעשרות מוקדים בו זמנית? הצטרפנו לתרג"ד האחרון של גדוד נצח יהודה וחזרנו עם התשובות

מירב בראל, מערכת אתר צה"ל | 07.10.2020

את מבצע "חומת מגן" לפני כ-18 שנה, אין אחד שלא זוכר. אלפי לוחמים בעשרות מוקדי לחימה ברחבי יהודה ושומרון שפעלו ביסודיות נגד תשתיות הטרור כדי לשים סוף לגל הפיגועים הקשה. בשבוע שעבר, גדוד "נצח יהודה" של חטיבת כפיר, קיבל קריאה לאירוע בעל מאפיינים מוכרים.

אותו אירוע התגלה כתרגיל גדודי שילמד אותם איך להתכונן ולהתמודד עם המצב המורכב הזה – ולצאת כשידם על העליונה. "בעצם הבאנו לגדוד תרחיש שדומה לאירוע שקרה ב"חומת מגן", בו נלחמנו במספר מוקדים ברחבי יהודה ושומרון בו זמנית", פותח מפקד גדוד נצח יהודה, סא"ל מתי שבח, "המשימה האופרטיבית של "נצח יהודה" באיו"ש היא להיות מוכנים בדיוק לתרחישים כאלה, שעלולים לקרות כל יום".

הלוחמים תרגלו לחימה בשטח בנוי, רווי אוכלוסיה ומול אויב לא סדור, והיו צריכים לפעול על פי ההבנה המקומית שלהם. "האויב לא הופיע בפניהם באופן מוגדר ומסודר, והם לא ידעו באמת באיזה אופן הוא נלחם ופועל", מתאר המג"ד, "האתגר הגדול שלהם היה לאתר אותו בתוך שאר האוכלוסייה, להילחם בו מבלי לפגוע בשאר, וכמובן – לנצח".

לכל אורך האימון, התקיים שיתוף פעולה מלא בין הגדוד למחלקת השריון מגדוד "עזוז". "כתף אל זחל" הם התקדמו בתוואי השטח השונים, כבשו יעדים והפגינו מיומנויות אש מרשימות. "בין היתר, היו לנו אימוני יום ולילה באזור צאלים, בשטחים בנויים וסבוכים וביצענו ירי רטוב שלנו ושל גדוד השריון", סא"ל שבח מסביר.

בתרגיל המיוחד הגיע לצפות גם מפקד אוגדה 99 ("עוצבת הברק"), תא"ל אבי רוזנפלד, שהעיד כי תרגיל בסדר גודל כזה משקף את היכולות יוצאות הדופן של גדוד "נצח יהודה". "כשמאות לוחמים שנמצאים בשטח אחד צריכים לירות ולנהל לחימה בחושך מוחלט – הם חייבים שיהיה להם תיאום מלא", קבע, "ואכן, כך היה".

האישור של מפקד האוגדה סימן שהתוצאה אליה כיוון המג"ד הושגה. "בשיחת מפקד לפני התרג"ד", משתף סא"ל שבח, "אמרתי ללוחמים מה הם הדברים שאני רוצה לראות במהלך התרגיל – ואני שמח להגיד שהתפקוד שלהם עלה על כל הציפיות שלי".

"למרות לילות שלמים ללא שינה והמשקל הכבד שנשאו עליהם, רוח הלחימה שלהם הייתה גבוהה, הם הסתערו על כל יעד כמו אריות, הפגינו ביטחון ומקצועיות בנשק, סמכו על עצמם ועל החברים שלהם ופעלו כמקשה אחת", הוא מתגאה.

אחד הדברים שתרם ללכידות של הלוחמים היה יום כיפור, אותו הם העבירו יחד ממש עד רגע ההקפצה לתרגיל. "לסגור יום כיפור של כמה מאות חיילים זו חוויה מיוחדת במינה – כל הגדוד צם והתפלל בעשרות מניינים תחת כיפת השמיים", סא"ל שבח מתרגש, "כחיילים שבאים מבית דתי או חרדי, האירוע הזה הכין אותם מבחינה מנטלית ונתן להם הרבה כוחות, ורק הוסיף למוכנות המבצעית שהגיעה מנוהל הקרב".

"אני מאחל לכולנו שהמשמעת המבצעית שראינו כאן תישמר בשגרה שלנו, ובתקופת הקורונה, שזו מלחמה בפני עצמה", הוא מחייך, ואני רואה כמה חשובה לו הכשירות של חייליו, במיוחד בימים אלו, "קיבלנו הודעה שאנחנו יחידה ירוקה ונשמר זאת. נמשיך לעשות את המשימה שלנו כמו שצריך – לשמור על הביטחון ביהודה ושומרון".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *